Airsoft Drukuj

Airsoft - a co to?

Najściślejsza definicja airsoft'u mówi, że to gra zespołowa, w której uczestnicy, wykorzystując realistycznie wyglądające repliki broni (ASG - AirSoft Gun - broń wiatrowa), strzelające plastykowymi kulkami o średnicy 0.6mm, spotykają się w ustronnym miejscu, gdzie mogą bez szkody dla osób postronnych postrzelać do siebie. Ludzi spotykających się na takich grach nazywa się dumnie "środowiskiem airsoft'owym", które z roku na rok przybiera na sile.

W środowisku airsoft'owym można wyróżnić kilka różnych podejść do samego airsoft'u. Jedni spotykają się co jakiś czas by zwyczajnie pobiegać po lesie lub innym terenie i postrzelać się - tak dla rozruszania kości. Inni dążą do maksymalnego odwzorowania jednostek bojowych, kolekcjonując kontraktowy sprzęt, wykorzystując rozbudowane scenariusze i skomplikowane zasad. Większość członków środowiska jest gdzieś po środku - nie traktują tego jak błahej zabawy, ale i nie robią z tego ideologii.

Airsoft wywodzi się z Japonii, której siły zbrojne po II Wojnie Światowej było obłożone licznymi zakazami i obostrzeniami. Dlatego też, aby jednak można było przeprowadzać standardowe szkolenia, Japończycy wymyślili system wystrzeliwania kulki za pomocą sprężonego powietrza. Wskutek wielu lat rozwijania technologii, repliki airsoft'owe niewiele ustępują swoim prawdziwym odpowiednikom - pomijając oczywiście moc i rodzaj amunicji. Do dzisiaj cały Daleki Wschód pozostaje liderem jeżeli chodzi o popularność airsoft'u. Także firmy dalekowschodnie są jedynymi liczącymi się producentami replik, amunicji oraz akcesoriów.

Najważniejszym elementem airsoft'u jest replika. Są to 'zabawki', których wygląd maksymalnie jest zbliżony do swoich prawdziwych odpowiedników. Zasada działania jest oczywiście inna - plastikowa kulka wypychana jest przez strumień sprężonego powietrza. Powietrze sprężane jest przez poruszający się tłok lub podawane bezpośrednio ze zbiornika. Repliki, ze względu na zasadę działania, można podzielić na 3 grupy:

  • sprężyny -  repliki, w których po każdy strzale trzeba ręcznie naciągnąć sprężynę. Z tego względu nadają się idealnie na repliki broni snajperskich z zamkiem czterotaktowym.
  • elektryki (AEG) - repliki, w których sprężyna jest naciągana przez silnik elektryczny. W tej chwili prawie wszystkie repliki to AEG-i
  • gaziaki - strumień sprężonego powietrza podawany jest bezpośrednio ze zbiornika. Olbrzymia większość gaziaków to repliki pistoletów

Najważniejszym parametrem repliki jest prędkość wylotowa kulki. Może się ona wahać od 150 fps (najsłabsze sprężyny) do ponad 700 fps (silnych sprężyny i mocno podrasowane AEG'i). Im większa prędkość wylotowa tym dalszy lot kulki oraz przenoszona przez nią energia, a zatem ból odczuwany po trafieniu kulki z takiej silnej repliki. W środowisku za optymalną uznaje się prędkość wylotową na poziomie 400 fps z tendencją w dół. Im mocniejsza replika tym większą krzywdę można wyrządzić. Większość obrażeń to zwykłe siniaki, ale bardzo rzadko zdarzają się poważniejsze obrażenia - ułamany ząb, kulka pod skórą. Wszystko może się zdarzyć przy nieodpowiednim używaniu silnych replik, dlatego też w środowisku pojawiają się głosy nawołujące do obniżania limitów fps. Tendencja ta przeciwstawia się przeciwnej ponieważ dostępne są repliki (zwłaszcza chińskie) z coraz większymi prędkościami wylotowymi, a gracze, by zwiększać swoją skuteczność w boju, zamiast ćwiczyć technikę i taktykę, woli zwiększać ilość fps.

Drugi ważny element airsoft'u to ochrona. Można nie mieć repliki. Można biegać w dresie i adidasach (a nawet nago - są też tacy), ale TRZEBA mieć ochronę oczu. Mogą to być okulary ochronne, wykonane najczęściej z poliwęglanu, albo gogle balistyczne. Jeżeli ktoś chce dożyć spokojnej starości z obojgiem oczu to gogle są takim 'must have item'. Poza goglami przyda się dobry mundur, najlepiej taki, który wpisuje się w charakter teamu. Przydadzą się porządne buty usztywniające kostkę.

Można jednak mieć najlepszą replikę i co tydzień nowy mundur, ale jeśli nie będzie dobrego humoru, odpowiedniego podejścia i zrozumienia innych ludzi, którzy też chcą się przede wszystkim dobrze bawić, to nie będzie głębszego sensu w tym jakże pięknym i rozwijającym (się) sporcie.

Nockeer

 

LogowanieKto jest na stronie

Witrynę przegląda 2 gości 

Valid XHTML and CSS.