Kamieniołom Rogoźnicki Drukuj

Kamieniołom Rogoźnicki

Nasz podstawowy poligon, gdzie ćwiczymy i realizujemy manewry. Formalnie, na terenie gminy Rogoźnik. De facto korzystają z niego przede wszystkim mieszkańcy Wojkowic. Kamieniołom rogoźnicki, szerzej znany pod nazwą "Kamionka", nie jest już kamieniołomem w pełnym tego słowa znaczeniu. Został on zamknięty w latach 90.

XX wieku. Pozyskiwano tutaj kamień do produkcji cementu w Cementowni "Saturn". Obecnie właścicielem i zarządcą terenu jest Starostwo Powiatowe w Będzinie. Jest zgoda na wykorzystanie go do celów airsoft'owych. Stare, nieużywane wyrobisko o powierzchni kilu hektarów ma niezwykle różnorodne i interesujące cechy fizyczne. Są wąwozy, pagórki, wzniesienia, nasypy, wały, równiny, stoki o zróżnicowanym nachyleniu. Są partie terenu silnie zalesione, przestrzenie z pojedynczymi krzewami i drzewami oraz przestrzenie otwarte. Nadaje to "Kamionce" wybitne walory do organizowania zarówno małych "strzelanek", gier scenariuszowych czy symulacji militarnych, ale również pokaźnych manewrów na ponad 100 osób.

Flora "Kamionki" powstała na drodze sukcesji ekologicznej, zatem można tu spotkać raczej pospolite drzewa jak np. brzozy, sosny, krzewy; sporo dzikich róż i głogu, które stosunkowo często sprawiają "intruzom" bolesną niespodziankę. Jest sporo roślinności trawiastej. Stosunkowo uboga fauna rekompensuje możliwością bliskiego z nią kontaktu. Często można natknąć się na np. sarny.

 

LogowanieKto jest na stronie

Witrynę przegląda 2 gości 

Valid XHTML and CSS.